Cywilizacja Poprzez (Nowe) Wieki – zmiany w 3 edycji cz.2 – wrażenia

Winter is coming…. a nie to nie ta gra. Cywilizacja się zbliża (i dodatek do Race i dodatek do Rolla 🙂 ). O zmianach w mechanice mogliście już przeczytać ale to dopiero początek. Tak jak pisałem wcześniej – praktycznie każda karta cudu czy lidera została w jakiś sposób zmieniona. Skąd to wiem? Zostałem dopuszczony do tajnego kręgu masońskiego… znaczy zostałem zaproszony do dostania tęgiego lania w nową wersję Cywilizacji na Board Gaming Online. Nie mogę opowiedzieć o wszystkich zmianach, a nawet bym nie chciał – czemu mam pozbawić Was przyjemności z ich odkrywania? Ale przynajmniej podzielę się z Wami moimi wrażeniami po dwóch rozgrywkach.

Podstawowe pytanie jakie się ciśnie na usta, to jak duże są to zmiany i jak odczuwalne są one w czasie gry. Zmiany nie są duże, ale jest ich dużo. Już jakiś czas w wersji online można było grać zmienionymi liderami i cudami. Zmiany miały doprowadzić do tego żeby pewni liderzy czy cuda były lepiej (czy częściej grywalne). Niektóre z kart były bardzo specyficzne i sprawdzały się tylko w niektórych momentach. Vlaada Chvatil postanowił “wyrównać” karty i jako wyznacznik przyjęto liderów “naukowych” czyli Arystotelesa, Leonardo, Newtona i Einsteina – ci się nie zmienili. Reszta przywódców natomiast, w nowej edycji powinna być teraz tak przydatna jak ta wymieniona czwóka. Czy się udało? Wydaje mi się, że tak. Nie jestem guru Through the Ages, ale zmiany widać na pierwszy rzut oka i są one odczuwalne. Najciężej będą mieli właśnie starzy wyjadacze, którzy są przyzwyczajeni do pewnego rodzaju meta-gry (wszyscy wiedzą że cud xyz jest prawie nie grywalny więc nie zwracają na niego większej uwagi). Teraz przy pierwszych partiach w nową edycję trzeba czytać uważnie wszystkie karty i na nowo ewaluować ich przydatność w grze. Jestem przekonany że wykształcą się nowe przyzwyczajenia, ale że każdy z graczy będzie miał własne i będą one bardziej zróżnicowane niż do tej pory.

Nie tylko liderzy i cuda się zmieniły. Również żółte karty akcji przeszły lekkie metamorfozy jak np: Dziedzictwo Kulturowe. Co z tego że w pierwotnej wersji karta dawała dużo punktów – na początku gry raczej się na tym nie skupiamy. Po zmianach daje ona punkty i naukę – przydatność karty jest teraz dużo większa. Inne karty które możecie zobaczyć to np Teatr, który potaniał i będzie można go łatwiej zbudować. Znienawidzona przeze mnie agresja z III ery która niszczyła budynki III poziomu, została zmieniona na niszczenie jednego budynku III poziomu (lub mniej) i jeden drugiego poziomu (lub mniej). Dalej jest to niszczycielska karta, ale nie zaboli mnie tak bardzo jak będą miał np dwa laboratoria III poziomu (Komputery). Pojawiły się nowe Wpływy punktujące na koniec gry jak np Wpływ równowagi.

Te wszystkie zmiany powodują że odkrywam Cywilizacje na Nowo. To ciągle stare, dobre Through the Ages, ale takie którego muszę się uczyć od początku. Które zmienia przyzwyczajenia i wymusza zmianę wypracowanych do tej pory strategii – taki dodatek, nie do końca dodatek. A swoją drogą mam nadzieję, że skoro tak się Czesi napracowali przy nowej edycji, że w końcu ta znakomita gra doczeka się oficjalnego rozszerzenia – nawet jeżeli będą to tylko nowi liderzy i cuda (coś na kształt mini dodatków z edycji narodowych). Ale na razie nie wyczekuję żadnych informacji na ten temat bo będę miał w co grać przy najbliższych spotkaniach. Otwierają się przede mną nowe możliwości w Cywilizacji Poprzez Wieki i mam zamiar sprawdzić je wszystkie bo coś czuję, że po premierze gra będzie regularnie lądować na naszym stole.